środa, 27 sierpnia 2014

Jakie podręczniki do liceum? Źródła part 2

Zgodnie z obietnicą, nadchodzi druga część mojego cyklu 'skąd brać materiały do nauki?' W związku z tym, że nieuchronnie zbliża się rok szkolny (o czym przypominają telefony od uczniów i liczne pytania o książki), postanowiłam pokazać Wam jakich podręczników JA używam. To są moje główne źródła, te papierowe, najlepsze. Oprócz nich sporadycznie wykorzystuję fragmenty czy inspiracje znalezione w sieci. Zaczynam od bardzo subiektywnego przeglądu podręczników na poziomie licealnym (lub troszkę wyższym). Z niektórych sama korzystałam jeszcze w szkole ;)
(z góry przepraszam za jakość)
1. English Grammar in Use (with answers) - Raymond Murphy
 To jest podręcznik dobry do liceum, sama z niego już wtedy korzystałam. Jest to przyjemny podręcznik do gramatyki, składający się z wielu rozdziałów, których sposób podziału czy nazewnictwa może czasem być mylący. Jeden rozdział zawsze umieszczony jest na dwóch stronach - po lewej teoria, po prawej strona ćwiczeń. Z tego właśnie powodu np Present Simple zajmie dajmy na to 3 czy nawet 4 rozdziały. Jak dla mnie w tej chwili za mało ćwiczeń na daną sekcję, ale dla potrzeb licealnych jak najbardziej TAK

2. Paszport Maturzysty
Wygrzebane wiele lat temu w Carrefourze (matura na rok 2007/8!). Ja używam dla materiałów gramatycznych. Są lepsze książki, ale czasem można znaleźć coś ciekawego do poćwiczenia. Na temat materiałów innych niż gramatyczne się nie wypowiadam, bo ich w życiu nie przeglądałam


3. Longman Matura Podstawowa
Coś, co zna chyba KAŻDY maturzysta (przynajmniej w Toruniu). Nowe wydanie praktycznie nie różni się od tego. Świetne jeśli chodzi o powtórki słownictwa i umiejętności językowe - czytanie, słuchanie, mówienie. Głównie w tym celu używam, choć do działu z gramatyką też czasem zajrzę. Wielkie TAK


4. Matura z języka angielskiego poziom rozszerzony - Express Publishing
Jedna z trzech moich ukochanych z liceum. Wydanie na maturę z 2009 roku. Świetne, jeśli chodzi o przygotowanie do matury ustnej, materiały do konwersacji.

5. Matura Companion poziom rozszerzony
Numer drugi z liceum. Jak wyżej, mnóstwo materiałów do matury ustnej, ale także do pisemnej - czytanki, słuchanki, zadania na transformację gramatyczne. Kocham

6. FCE use of English Virginia Evans
Moja Biblia (o czym świadczy stan tej cudownej książki). Ukochana z liceum. Poświęcona w całości (z małymi wtrętami) gramatyce angielskiej na poziomie FCE (matura rozszerzona). Rewelacyjna ze względu na przedstawienie części teoretycznej - zawsze w formie tabelki (co do mnie bardziej przemawia), dużo ćwiczeń, choć często o wiele za mało miejsca na wpisanie odpowiedzi. Dla przykładu - część poświęcona Present Tenses powita nas tabelką zawierającą zastosowania wszystkich czasów teraźniejszych wraz z określeniami czasowymi, a później będzie nas 'gnębić' ćwiczeniami, których polecenie nigdy nie brzmi "Fill in with the verbs in Present Continuous'. Zawsze będą te czasy wymieszane, trzeba się nagłówkować. Moim uczniom, których zapoznaję z tymi tabelkami notorycznie przeraża fakt, że wszystko jest po angielsku. Ratunku!

7. Advanced Language Practice - Michael Vince
To już podręcznik dla ambitniejszych uczniów, celujący wyżej niż matura rozszerzona, przez co często uznawany za zbyt trudny. W sumie mogę się z tym zgodzić, bardziej nadaje się do nauki własnej niż do szkoły, chyba że jesteśmy nauczycielami kogoś, kto absolutnie daje sobie radę lub ma wyższe aspiracje ;) Książka posiada zarówno rozbudowaną część gramatyczną jak i leksykalną (często trzeba sięgnąć do słownika). Przyjazne i przejrzyste wytłumaczenie każdego tematu, ja to kupuję!
8. Matura Companion poziom podstawowy
Książka kupiona przez wzgląd na moich uczniów. Mi bardzo brakowało możliwości użycia Companiona, wiedząc, że ma treści, która mogą mi się przydać na lekcjach. Składa się z części Ustnej i Pisemnej. W części Ustnej znajdziemy, jak można się domyśleć, materiały 'stymulujące' do konwersacji, bardzo przydatne i różnorodne, a także ćwiczenia leksykalne z takich działów jak Dom, Rodzina, Świat Przyrody, czyli to, co na maturze najbardziej potrzebne ;) Duży plus za ilość i różnorodność nagrań i czytanek

9. Matura Repetytorium - Express Publishing
I ostatnia pozycja na mojej liście licealnej. Bardzo przyjemny podręcznik, przydatny zarówno do powtórek słownikowych jak i gramatycznych. Słuchanie, czytanie. W formie podobny do Longmana, może więc na lekcjach być używany wymiennie lub jako uzupełnienie rozdziałów. Jestem na tak!

Wszystkie te podręczniki posiadam w formie papierowej. Oprócz nich korzystam z różnych książek, najczęściej znajdywanych na chomiku, którego opisałam wcześniej. W niedługiej przyszłości przedstawię także mój subiektywny przegląd podręczników dla podstawówki i gimnazjum, a także takie poza szkolne ;)
PS Jak Wam się podoba mój baner? 

4 komentarze:

 1. English Grammar in Use - znam, posiadam i polecam w wersji papierowej bo w kazdej sytuacji mozna przekartkowac; Pozdrawiam serdeczenie Beata

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety większość z tych książek jest "przeterminowana", zmieniły się kryteria i wytyczne co do matury i egzaminów Cambridge.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkoda, że nie wiem z kim rozmawiam - mam świadomość 'terminowości' moich podręczników, otwarcie piszę, że sama korzystałam z nich będąc jeszcze w liceum (2006-2009). Służą mi one do nauczania np gramatyki - z tego co wiem teoria się nie zmieniła, słownictwo zmianom także nie uległo, a i ćwiczenia im różniejsze tym lepsze. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. Wszyscy komentujący mają trochę racji.
  Z jednej strony pewne pozycje są lekko przeterminowane. Jednak z drugiej, gramatyka się nie starzeje, a o to przecież chodzi. To, co w języku nowe, akurat dla maturzysty jest mało przydatne, bo to ukuty, szablonowy egzamin, który został wymyślony tak, jakby ktoś wymyślał go na siłę.
  Z drugiej strony, Raymond Murphy jest nieśmiertelny ze swoją pozycją. Do takich książek należy wracać, bo za każdym razem znajduje się w nich coś nowego, odkrywa się nowe aspekty użycia pewnych wyrażeń.
  Aby połączyć te dwa fakty zaproponuję coś w stylu Murphyego i wydanego niedawno, czyli Angielski-korepetycje 1 i 2, Andrzeja Michalskiego. Oba repetytoria napisane są na dwóch różnych poziomach, dla dwóch różnych poziomów matury. Nie są to jednak zestawy ani bezpośrednie przygotowanie do szablonu maturalnego, a raczej trening gramatyczny doskonalący precyzję wypowiedzi.
  Sama używam tych książek od niedawna, ale proponowana przez nie ilość testów kierunkowych w zupełności wystarcza mi w douczaniu maturzystów na obu poziomach (mam dzięki temu ciekawsze lekcje). Część druga to głównie B2, więc książka przyda się także każdemu studentowi, bo programowy szablon przewiduje właśnie ten poziom.
  Sama od zawsze uważam, że gramatyka to podstawa. Cieszę się, że proponujesz w swoim zestawieniu właśnie takie książki. Widać od razu, że nie masz zamiaru mieszać w głowie uczącym się nowego języka, tylko twardo polecasz sprawdzony materiał. Cieszę się, że trafiłam właśnie na ten blog.
  Mam nadzieję, że moja propozycja także przyda się wielu uczniom i nauczycielom. Gramatyka rządzi. Nawet jeśli połowa żywego języka jest budowana na zasadzie odstępstw od głównej reguły, bez kręgosłupa się nie ujedzie.

  OdpowiedzUsuń