czwartek, 10 kwietnia 2014

The Cathedral Church of the Blessed Virgin Mary of Lincoln

Hej :)
Dziś trochę nietypowo, bo zabieram Was na krótką wycieczkę do Anglii. Gdzie dokładnie?
A gdzie byście chcieli? Co najbardziej byście chcieli tam zobaczyć?

Tym razem, pojedziemy do Lincoln. A po co? Usiądźcie wygodnie z kubkiem kawy, ciastka czy co tam lubicie. Już opowiadam.


Lincoln to stu tysięczne miasto w East Midlands. Wydawałoby się niepozornym, gdyby nie to, że to właśnie TU powstała pierwsz budowla wyższa niż Piramida Cheopsa. I to już w 1280 roku! (ostateczna forma, po odbudowach, przebudowach, etc.).
A piramida Cheopsa miała wysokość 146, 59m. Rewelacyjny wynik!Nie tylko Katedra jest tu ciekawa – samo miasto stanowi gratkę dla historyków, ponieważ można było tam zamieszkać jeszcze w I w pne.

Tradycyjnie dla początkowych okresów budownictwa, katedra w Lincoln została zbudowana na wzgórzu, żeby w razie inwazji stanowić rozpoznawalny i bezpieczny punkt dla mieszkańców.
Sprawcą tego 'cudu' wykonanego ludzkimi dłońmi jest pierwszy biskup Lincoln – Remigius de Fecamp. Zarządził on budowę katedry już w 1072 roku. Budowę zakończono po dwudziestu latach, w 1092 r, jednak biskup Remigius nie doczekał momentu, w którym będzie mógł poświęcić swój projekt, ponieważ zmarł na dwa dni przed jej poświęceniem.
Kolejny fakt? Katedra miała wysokość 160 metrów(!) dla porównania – w Polsce do dzisiejszego dnia nie ma tak wysokiej budowli sakralnej (najwyższa jest Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski – 141,5m), za to o 1,53m przewyższa ją Katedra w Ulm (Niemcy), jednak jej budowa została zakończona dopiero w 1890r. Zupełnie inna technologia, musicie przyznać. Niestety, rok 1549 był świadkiem złamania się tak wysokiej wieży i nikt nie odważył się odtworzyć tego cudu. Pozostały dwie wieże po 83 metry każda.

Wysokość The Cathedral Church of the Blessed Virgin Mary of Lincoln nie jest jedyną ciekawostką w jej historii. Jak się okazuje, Biskup Remigius nie tylko postanowił zbudować tak wysoką Katedrę ku czci Matki Boskiej, ale także był jednym z sygnatariuszy Magna Carta, której jedna z czterech kopii znajduje się w archiwum budynku.

W Katedrze pochowano wiele znamienitości, z biskupami Lincoln na czele

Remigius de Fecamp, St Hugh of Lincoln, Katherine Swynford i William Fuller – to tylko nieliczni pochowani tam.Dokąd jedziemy następnym razem? 
Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz